ALKA Projekty aneb čím je ALKA jedinečná.

ODLEHČOVAČKY SE SVĚTLUŠKOUfamily-hand-1636615_960_720

Nadační fond Českého rozhlasu Sbírka Světluška podporuje naše odlehčovací služby již několik let. Svou pozornost cílí na zrakově postižené, kteří využívají i naše služby. Odlehčovací služby jsme začali poskytovat v březnu 2010 a zpočátku byly velmi málo využívané, rodiče měli obavy nechat své dítě bez dozoru s cizími lidmi a teprve po prázdninách téhož roku, kdy měli možnost vyzkoušet si několik hodin odlehčovacích služeb zdarma je začali opravdu využívat. Velmi si vážíme podpory Světlušky, protože významně pomohla v rozvoji odlehčovací služby. 

 

 

THERASUIT V ALCEIMG_6980

Therasuit představuje jedinečný koncept spojující klasickou rehabilitaci s nejnovějšími objevy na poli neurologie a výzkumů fungování mozku. Jedná se o intenzivní rehabilitaci, která zásadně mění pohybové vzorce klientů do té míry, kdy jsou ovlivněny jejich celkové fyzické dovednosti a rovněž psychické schopnosti. Výsledným efektem je posun ve vývoji pohybových dovedností klienta (například dítě, které bylo schopno pouze přetočení z boku na bok je schopno plazení a lezení; či pacient chodící o dvou francouzských berlích je schopen samostatné chůze, popřípadě chůze za opory jedné vycházkové hole) a také rozvoj schopností rozumových, komunikačních a sociálních. Hlavními partnery pro tento projekt jsou Nadační fond AVAST a Nadační fond J&T.

 

NÁCVIKOVÝ KIOSEK A NAKLÁDANÉ HERMELÍNY0260

Nácvikový kiosek vznikl z bývalé vrátnice nemocničního areálu, ve kterém sídlíme a je vzdálen pár desítek metrů od našeho Centra. Je využíván klienty sociální rehabilitace pracovní a otevřen byl v květnu 2012. Kiosek umožňuje našim klientům trénovat pracovní návyky v kontaktu s běžnou populací, čímž se zlepšují jejich komunikační a sociální dovednosti, zvyšuje se jejich sebevědomí a především mají pocit, že i přes svůj handicap mohou dělat práci, která má smysl. V kiosku si můžete koupit nakládané sýry dle speciálních receptur a klasické nakládané utopence. Můžete se u nás občerstvit lahodnou kávou nebo horkou čokoládou, kterou vaříme ve skvělém kávovaru DeLonghi pořízeném díky Minigrantu Veolia. Naši činnost může podpořit tím, že si v kiosku koupíte zajímavé výrobky samotných klientů (pletené košíky, keramika, náušnice a přívěšky a mnohé jiné).

 

SEXUALITA A VZTAHY LIDÍ S HANDICAPEMheart-3147976_1280

Alka je první organizací v našem regionu, která veřejně deklarovala svůj zájem pomoci handicapovaným lidem řešit i tak choulostivé otázky, jako jsou vztahy a sexualita. Domníváme se, že právo na naplněný život ve všech jeho oblastech má každý člověk, bez ohledu na svá omezení. Všichni považují za normální, když je o lidi s handicapem postaráno tak, aby jejich základní životní potřeby byly naplněné. Nicméně mezi takové potřeby legitimně patří také sexualita a touha žít spokojený partnerský život a právě toto téma patří mezi velká tabu. My v Alce rádi hledáme nové cesty a posouváme limity toho, co je možné a běžné. A proto jsme po dlouhé době příprav a úvah zpracovali svůj Protokol sexuality a připravili metodiku práce s klienty v této oblasti. Stojíme na začátku této cesty a věříme, že přinese mnoho radosti, objevů a posunů nejen nám, ale zejména našim klientům.

 

Zajímají vás další informace, které jste tady třeba nenašli? Kontaktujte nás. Rádi vám na vaše otázky odpovíme.

 

Nahoru